Ślubna lista kontrolna: jak powinna wyglądać

Ślub to jedyna w swoim rodzaju chwila, do której dobrze jest się perfekcyjnie przygotować. Jeśli nie zlekceważysz planowania, możesz oczekiwać idealnego dnia, który będzie dokładnie taki, jak chcesz. Dlatego tak ważne jest Ślubna lista kontrolna, która pozwoli Wam w pełni cieszyć się tym dniem i miło go wspominać.

Trzeba jednak przygotować się na spory stres i zmartwienia, które naturalnie towarzyszą planowaniu ślubu. Dzięki kilku wskazówkom można jednak bez problemu zająć się planowaniem.

Ślubna lista kontrolna


Zanim zaczniesz spisywać konkretne kroki i zagadnienia, które trzeba zaplanować, zastanów się, jaki proces planowania będzie dla Ciebie najlepszy. A jeśli zapiszesz wszystko na papierze, prawdopodobieństwo, że o czymś zapomnisz, jest znacznie mniejsze. Dzieje się tak dlatego, że wszystko, czego potrzebujesz, możesz mieć zawsze w zasięgu wzroku i dostosowywać do aktualnej sytuacji oraz tego, czego Ci jeszcze brakuje.

Jeśli jesteś fanem pamiętników, możesz kupić pamiętnik ślubny. W tym miejscu panny młode lubią zapisywać wszystko, co jest związane ze ślubem. Dzięki temu w każdym dniu będzie wystarczająco dużo miejsca na zapisanie listy kontrolnej w jednym miejscu. Jednak oprócz tego w terminarzu można znaleźć gotowe miejsce na propozycję budżetu, listę gości i dokładną organizację samego dnia ślubu.

Podobnie, pamiętniki ślubne są również dobrym rozwiązaniem; można w nich planować, a zazwyczaj jest w nich również miejsce na osobiste notatki.

W ten sposób pamiętnik stanie się wspaniałą pamiątką, w której będzie można zapisać wszystkie emocje, jakie towarzyszyły Wam podczas ślubu, a jednocześnie pomoże Wam zaznaczyć każdy punkt z listy kontrolnej.

Ściana


Jeśli szukasz czegoś naprawdę jasnego, to jest też tablica ogłoszeń. Rozmiar należy wybrać w zależności od wielkości planowanego wyjazdu. Im więcej miejsca, tym bardziej przejrzysta będzie tablica ogłoszeń. Można przypinać różne notatki, wizytówki, ważne daty itp. Jego wygląd zależy od użytkownika, więc można go dostosować do własnych potrzeb.

Jeśli nie potrzebujesz mieć swoich planów bezpośrednio na papierze, skorzystaj z opcji online. W sieci dostępne są różne wersje planerów ślubnych, w których można zawrzeć wszystko, co się chce. A interfejs online poprowadzi Cię przez wszystkie kroki, abyś o niczym nie zapomniał. Dzięki temu można łatwo aktualizować listę.

Rezerwacja terminu ślubu


Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć podczas planowania ślubu, jest wybór daty i miejsca wesela. Wynika to z faktu, że terminy są często zapełniane z dużym wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli wybierzecie popularne miejsce ślubu. Dlatego im wcześniej można zarezerwować termin, tym lepiej. Nie ma sensu ryzykować i czekać, aż zwolni się miejsce.

Niezbędne formalności Ślubna lista kontrolna


Zanim przystąpisz do zabawy, musisz załatwić formalności. Do ślubu wymagane są różne dokumenty, opłaty i tym podobne, bez których nie można wziąć ślubu. Zwróć uwagę na ten etap z odpowiednim wyprzedzeniem, aby nie zajmować się nim w ostatniej chwili.

Dla małżeństwa kościelnego


Kościół ma wyjątkową atmosferę i jest bardzo popularny jako miejsce ślubów. Jeśli więc i wy planujecie ślub kościelny, liczcie na to, że jedno z narzeczonych będzie ochrzczonym katolikiem. Ślub kościelny można zawrzeć tylko wtedy, gdy nie jest się rozwiedzionym, a ponadto trzeba się przygotować do małżeństwa. A często odbywa się to na cały rok przed ślubem, a ksiądz udzielający ślubu pomoże wam w tym. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio wcześnie wybrać celebransa ślubnego i rozpocząć przygotowania. Oczywiście, można wziąć ślub kościelny, nawet jeśli nie jest się wierzącym, ale trzeba znaleźć kościół konsekrowany.

Jest to zwykły ślub cywilny, a nie kościelny.

Dla małżeństw cywilnych


Ślub cywilny jest bardziej powszechnym wyborem i wiąże się z wieloma ważnymi formalnościami. Jak tylko wybierzecie miejsce i datę ślubu, udajcie się do Urzędu Stanu Cywilnego. W tym celu należy wybrać celebransa ślubnego, który będzie dostępny w wyznaczonym terminie. Jeśli nie chcecie brać ślubu w urzędzie stanu cywilnego, powinniście liczyć się z pewną opłatą za zawarcie związku małżeńskiego w innym miejscu. Często jednak nie ma problemu z zapewnieniem praktycznie dowolnej lokalizacji.

Obrączki ślubne


Obrączki ślubne nie są wymogiem zawarcia małżeństwa, ale jest to tak głęboko zakorzeniona tradycja, że trudno sobie wyobrazić, by można było się bez nich obejść. Jeśli więc i Wam marzą się klasyczne obrączki ślubne, powinniście zamówić je około czterech miesięcy przed ślubem. To dużo czasu na ich przygotowanie i ewentualne zmiany. A wybór odpowiedniego projektu można jednak rozpocząć wcześniej, ponieważ z pewnością nie jest to kwestia chwili.

obrączki ślubne

Nasza rada: Warto również określić swój budżet i inne szczegóły niezbędne do wyboru pierścionka. Dotyczy to także innych punktów z listy kontrolnej ślubu.

Wybierz swoich świadków


W przeciwieństwie do obrączek, na ślubie nie obejdzie się bez świadków. Dlatego należy odpowiednio wcześnie wybrać świadków. Wybór ten zwykle nie jest skomplikowany, ludzie często wybierają swoich bliskich.A często to właśnie świadkowie pomagają w planowaniu ślubu, wieczoru kawalerskiego i innych ważnych wydarzeń. Wybierz więc kogoś godnego zaufania, kogoś, z kim dobrze się dogadujesz i kogo chcesz mieć u swego boku w dniu ślubu.

Podczas uroczystości


Identyfikatory są bardzo ważne dla samej ceremonii – nie można się bez nich obejść. Ponadto nie należy zapominać o obrączkach ślubnych. Jest jednak kilka innych szczegółów, o których warto pomyśleć, zanim przejdziecie do ołtarza ślubnego. Należy do nich na przykład tabela podpisów.

Jeśli bierzesz ślub w urzędzie stanu cywilnego lub w kościele, prawdopodobnie nie musisz się tym zajmować. Jeśli jednak wybraliście własną lokalizację, warto wybrać ładny stół, który będzie dobrze wyglądał na zdjęciach. Jest to szczegół, ale warto o nim pomyśleć.

Dobrym pomysłem jest także zapewnienie miejsc siedzących na czas ceremonii, zwłaszcza jeśli zapraszasz starszych członków rodziny, którzy nie będą czuli się komfortowo, stojąc przez dłuższy czas.

Aby zapewnić przyjemną atmosferę, nie zapomnijcie o doborze muzyki – zarówno klasycznej, która jest często grana na weselach, jak i Waszych ulubionych utworów.

Ubrania na ślub


Wybór garnituru dla pana młodego często nie jest trudny. Wystarczy wybrać odpowiednie cięcie i kolor, a zazwyczaj wszystko jest już gotowe. Jeśli chcesz mieć garnitur szyty na miarę, warto zacząć z dużym wyprzedzeniem przed ślubem. Nie zapomnij również o odpowiednim obuwiu, dodatkach, takich jak pasek, krawat itp.

Sprawa może być nieco bardziej skomplikowana dla narzeczonych, którzy mają do wyboru wiele różnych opcji.

  • Suknię można uszyć na miarę i wybrać idealny krój.
  • Jednak ominięcie wypożyczalni również nie jest złym wyborem, gdzie można znaleźć mnóstwo sukienek i prawdopodobnie uda się wybrać tę właściwą.
  • W niektórych przypadkach panny młode decydują się również na zakup sukni w sklepie internetowym.
dresscode na wesele

Jednak wybór odpowiedniego rozmiaru i wzoru przez Internet może być trudny. Jeśli więc chcesz skorzystać z tej opcji, zacznij wcześniej, na wypadek gdybyś musiała zwrócić kilka sukienek.

Jeśli na przyjęciu weselnym obowiązują jakieś zasady dotyczące ubioru, warto dopracować wszystkie szczegóły. Często dress code jest dopasowany do głównego koloru dekoracji ślubnej, jednak to od Was zależy, jaki konkretnie kształt będą miały wymagania. Dress code nie jest nawet koniecznością, chyba że planujecie ślub o charakterze całkowicie oficjalnym.

Perfekcyjny makijaż i fryzura


Jako panna młoda powinnaś również zaplanować spotkanie z fryzjerem i wizażystą na swojej ślubnej liście przebojów. Najczęściej są to dwa i dwa terminy – próbny i ślubny. Około półtora miesiąca przed ślubem warto umówić się na próbę fryzury. Dzięki temu będziesz wiedział, czy wybrałeś właściwy model, czy może wymaga on poprawek. Ponadto dowiesz się, ile mniej więcej czasu zajmie Ci przygotowanie fryzury, abyś mogła ją idealnie zaplanować na dzień ślubu.

Zwykle nie ma potrzeby wcześniejszego wypróbowywania makijażu, ale z pewnością nie popełnisz błędu. W ten sposób Ty i Twój wizażysta będziecie mogli dopasować swoje pomysły – należy wziąć pod uwagę, że makijaż ślubny jest zazwyczaj bardziej wyrazisty, aby nie zniknął na zdjęciach. Podczas prób można dopracować szczegóły, aby uzyskać idealny plan ślubu.

Jeśli jesteś skrupulatną panną młodą i kompletna lista kontrolna nie wystarcza, przygotuj własną na dzień ślubu!

Przyjęcie weselne i bufet


Na prawdziwym weselu nie może zabraknąć poczęstunku. Może to przybierać różne formy, na przykład w zależności od pory dnia, w której odbywa się ślub. Często jednak bankiet weselny jest łączony z zimnym bufetem w dalszej części dnia. W ten sposób goście będą mieli co jeść przez cały dzień.

Ponieważ i tak masz już sporo na głowie, warto zainwestować w profesjonalną firmę cateringową. Wystarczy przedstawić firmie swoje pomysły i wymagania, a ona przygotuje dla Ciebie kompletny pakiet cateringowy. Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, możesz połączyć catering z samodzielnym przygotowaniem niektórych drobiazgów. Należy jednak liczyć się z tym, że będzie to wyzwanie. W przypadku mniejszych wesel zazwyczaj nie ma problemu z samodzielną organizacją cateringu – potrzebna jest jednak pomoc rodziny i przyjaciół.

Przygotowując poczęstunek, pomyśl o wszystkich gościach. Dobrym pomysłem jest przygotowanie alternatywnych rozwiązań dla wegetarian, celiaków itp.

Nasza rada: Dzieci zazwyczaj nie doceniają weselnego bankietu.

Wybór napojów


Oczywiście, jedzeniu nie powinny towarzyszyć napoje. Podstawą są napoje bezalkoholowe. Istnieje wiele możliwości. Można kupić słodkie napoje gazowane w plastikowych butelkach i po prostu stworzyć bar samoobsługowy. Można jednak dodawać lemoniady domowej roboty, przygotowane z wysokiej jakości syropów, z dodatkiem owoców itp. Doskonałym rozwiązaniem są również soki lub zwykła woda – wybór konkretnego produktu zależy od Ciebie.

Na myśl przychodzą lekkie alkohole, takie jak wino i piwo. Dobrym pomysłem jest wybranie kilku wariantów każdego z nich. Nie powinno zabraknąć białego i czerwonego wina, dlatego nie wahaj się spróbować go przed ślubem, aby wybrać to właściwe. Najlepiej jest wtedy zapewnić kran do podawania piwa, ale w razie potrzeby dostępne są również pakiety degustacyjne.

Na koniec warto dodać także alkohol wysokoprocentowy. Wybór odpowiednich rodzajów tego alkoholu może być bardzo trudny. W bazie nie może zabraknąć klasycznych napojów mieszanych – rumu, ginu lub wódki. Następnie można dodać brandy, whiskey itd.

Postaraj się dostosować wybór do gustu gości, choć nie jest to łatwe zadanie.

Kwiaty i dekoracje


Kwiaty i dekoracje to bardzo ważny element, który dopełni atmosferę wesela. Największe zagrożenie stanowią kwiaty. Należy wcześniej pomyśleć o kombinacji dekoracji i kwiatów, aby mieć jasność, czego się chce. Dobrym pomysłem jest również wczesny wybór dostawcy. Dobrze jest jednak zamówić kwiaty przed ślubem, aby były świeże i piękne. Pozostałe dekoracje można jednak zamówić w zasadzie w dowolnym momencie. Podczas planowania warto sporządzić szczegółową listę, aby mieć dokładny obraz sytuacji. Jest tak dlatego, że bardzo łatwo jest niepotrzebnie skomplikować dekoracje, co wcale nie wygląda dobrze. Należy więc dokładnie rozważyć wszystkie elementy.

Bukiety ślubne

Ślubne materiały papiernicze


Papeteria ślubna to przede wszystkim zawiadomienia o ślubie i gazetki ślubne, a także ewentualnie plansze z miejscami do siedzenia. Najprostszym rozwiązaniem jest zlecenie wykonania wszystkich wymagań studiu graficznemu, które przygotuje wszystko za Ciebie. Inną możliwością jest przygotowanie projektu samodzielnie lub przez kogoś doświadczonego, a następnie samodzielne zorganizowanie druku. Nie odkładaj wysłania ogłoszenia na ostatnią chwilę – pozwoli to uniknąć problemów, gdy wybrani goście nie będą już dostępni w danym dniu.

Tworzenie programu


Program ślubny jest często dołączany do gazety ślubnej, ale można go również wydrukować oddzielnie. Proponuję tylko kilka prostych punktów. Program często nie jest dokładnie realizowany, więc służy przede wszystkim do tego, by zorientować się, co będzie dalej i na co mogą liczyć goście. Nie należy więc zbytnio przejmować się programem.

Wspominając swój wielki dzień


Aby mieć pewność, że Twój wielki dzień zostanie zapamiętany na zawsze, zdecydowanie warto zarezerwować fotografa. Jeśli chcecie mieć również film ze ślubu, być może będziecie musieli zaprosić więcej niż jednego fotografa, aby każdy miał wystarczająco dużo czasu na wykonanie swojej pracy. Konkretne rozwiązanie fotograficzne może być indywidualne, ale na pewno nie należy zapominać o fotografie. Jeśli wybraliście już datę ślubu, możecie również zarezerwować fotografa. A dzieje się tak dlatego, że w sezonie ślubnym terminarze fotografów szybko się zapełniają. Nie zapomnij o aparacie polaroidowym!

Ślubna lista kontrolna znajduje się wiele istotnych elementów, o których nie wolno zapomnieć podczas planowania ślubu. A ponadto należy pamiętać o wielu innych szczegółach. Dlatego warto sięgnąć po pamiętnik lub planer, aby nie stracić rachuby. Im wcześniej zaczniecie planować ślub, tym więcej będziecie mieć czasu i unikniecie niepotrzebnego stresu.