3 wskazówki, jak zacząć planować swój ślub

Już przetworzyłeś wiadomości, zadzwoniłeś do swoich rodziców i wszystkich przyjaciół z radosną nowiną, i prawdopodobnie dodałeś kilka zdjęć do swoich mediów społecznościowych. To był duży krok dla przyszłego pana młodego do podjęcia, i jeden, że był bardzo zdenerwowany o, ale teraz zaczynają się wspólne, ale bardziej wymagające będą zdecydowanie dla przyszłej panny młodej. Krótko mówiąc – jak zacząć planować ślub?

Istnieje wiele aspektów do planowania ślubu i niektóre są ważniejsze niż inne, ale w tym samym czasie mogą być mniej zabawne. Ale pamiętajcie, żeby zacząć od formalności, a nie od tego, jaki tort weselny zamierzacie gdzieś, kiedyś pokroić. To wyraźnie pokazuje nam pierwsze kroki!

1) Lokalizacja i data

Kiedy i gdzie odbędzie się ślub? Czasami jest to od razu oczywiste, innym razem może wymagać długiego zwiedzania możliwych miejsc, debatowania, porównywania i tak dalej. Ale pamiętaj, aby najpierw wymyślić miejsce i datę ślubu, bo nawet jeśli się na to nie zanosi, wszystko może być szybko zarezerwowane. Jak można przeczytać w naszej ankiecie ślubnej, prawie trzy czwarte ślubów odbywa się między czerwcem a wrześniem, co w przybliżeniu daje około 1700 ślubów w każdy weekend.

Jeśli chcesz wybrać miejsce w turystycznej okolicy, które oferuje również zakwaterowanie, prawie na pewno nie pozwolą. Ci tam zorganizować wesela w czasie wakacji, właśnie ze względu na przepełnione miejsca noclegowe. Jeśli chcesz mieć ślub w plenerze, na pewno wyobrażasz sobie wszystko przy ładnej pogodzie. Zalecamy jednak, aby wybrać miejsce, w którym można zorganizować wesele nawet jeśli pogoda nie dopisze.

Z własnego doświadczenia polecamy również organizację wesela w jednym miejscu. Zaoszczędzi Ci to wiele czasu i nerwów podczas przemieszczania się, a Ty będziesz się bardziej cieszył dniem.

2) Sprzedawcy, śluby, świadkowie

Niezwłocznie po znalezieniu miejsca i daty ślubu zadzwońcie do odpowiedniego urzędu gminy i sprawdźcie, czy mogą udzielić Wam ślubu w wybranym przez Was terminie. Jeśli będziecie mieli szczęście, dostaniecie również wolną rękę w kwestii czasu ceremonii, który będzie decydował o całym dniu ślubu. Jeśli nie, będziesz musiał się dostosować, ale zdecydowanie dobrze jest wiedzieć o tym od samego początku.

Gdy dana wspólnota nie może udzielić Wam ślubu w danym terminie, prawdopodobnie będziecie musieli zacząć szukać nowego miejsca na wesele. Niektóre urzędy miejskie idą z duchem czasu, inne mniej. Jeśli chcecie mieć ślub taki, jaki chcecie, nadajcie przyjemny ton i przekonajcie urzędnika lub urzędniczkę, że to jest Wasz dzień, a nie pokazowy przedstawiciel Republiki Czeskiej. Następnie można przygotować tekst przemówienia ślubnego dla urzędnika oraz, po uzgodnieniu, złożyć sobie swobodną przysięgę ślubną.

Oczywiście konieczne jest spełnienie wymogów prawnych do zawarcia związku małżeńskiego, ale możliwe jest dodanie lub modyfikacja niektórych elementów. To samo dotyczy sytuacji, gdy chcecie mieć świadka lub drużbę, który nie jest jeszcze pełnoletni. Przepisy nigdzie nie określają bezpośrednio wymaganego wieku świadka i ponownie obowiązuje to samo, co w poprzednim przypadku. Są gminy, które to tolerują, ale te przeważające nie.

3) DJ, zespół muzyczny, fryzjer, cukiernik, wizażystka…

Co mają ze sobą wspólnego? Nie mogą być w wielu miejscach na raz. Tak więc uzyskanie tych usług powinno być zdecydowanie trzecim punktem, do którego należy dążyć. Jeśli masz już wyżej wymienione ułożone. Jeśli chcesz mieć zespół na swoim weselu, pamiętaj, aby zastanowić się, kto będzie zapewniał muzykę, gdy zespół albo odpocznie, albo przestanie grać.

Kiedy ludzie bawią się najlepiej, szkoda psuć zabawę mówiąc, że zespół po prostu musi odpocząć, albo że DJ ustalił z Tobą dokładny czas, kiedy przestanie grać. Przy okazji, solidny DJ nigdy Ci tego nie zrobi. Fryzjer, wizażystka, a nawet cukiernik mogą obsługiwać wiele wesel w ciągu jednego dnia, ale nawet ich możliwości wkrótce się wyczerpią.

Co jeszcze? Będzie tego dużo! Suknie ślubne, obrączki, światła, dekoracje ślubne i wiele innych, ale o tym więcej innym razem!