Ślub bez rodziny: jakie są jego zasady?

Ślub jest zazwyczaj wydarzeniem, w którym bierze udział dalsza rodzina i przyjaciele pary młodej. Ale nie zawsze tak jest. Może być wiele powodów, dla których ślub odbywa się bez udziału rodziny. Być może chcecie Państwo potraktować swój Wielki Dzień jako intymne przeżycie. Możesz też mieć osobiste lub inne powody, dla których nie chcesz lub nie możesz zaprosić członków rodziny. Ślub bez rodziny może nie jest tak powszechny, ale na pewno można się z nim spotkać.

Aha, i możliwe jest też, że tak jak wielu innych, organizujesz swój ślub w cieniu koronawiru i w ramach obowiązujących ograniczeń dotyczących gromadzenia się ludzi. Niezależnie od przyczyn, oto kilka wskazówek dotyczących ślubu bez rodziny.

Ślub bez rodziny w erze koronawirusów

Wszyscy żyjemy obecnie w cieniu nowej pandemii koronawirusów. Rządowe środki przeciwepidemiczne szybko się zmieniają i czasami trudno jest je śledzić. W tym artykule podajemy informacje aktualne w momencie publikacji. Najbardziej aktualną formę przepisów związanych z organizacją wesel można sprawdzić np. na portalu Home Office covid.

Śluby są obecnie dozwolone nawet podczas pandemii wirusa Covid-19. W ceremonii może uczestniczyć nie więcej niż 15 osób, w tym pan młody, panna młoda, urzędnik stanu cywilnego i urzędnik stanu cywilnego. Nowa zasada mówi, że śluby mogą odbywać się tylko w okręgu zamieszkania narzeczonych. Uroczystość weselna nie może odbywać się w restauracji, nie jest też dozwolone prywatne spotkanie z bliskimi po ceremonii. Dozwolona jest więc prosta ceremonia, ale nie uroczystości weselne z udziałem osób innych niż para młoda. Mogą oczywiście świętować swoje wstąpienie w związek małżeński. Przynajmniej coś.

Jeśli chcesz mieć ślub bez rodziny, możesz pójść na całość i znaleźć niekonwencjonalne miejsca na wesele!

I właściwie jeszcze jedna pozytywna rzecz: Istnieje wyjątek dla narzeczonych i innych uczestników, którzy mogą nosić respirator podczas ceremonii ślubnej. Można go również zdjąć na chwilę, aby zrobić zdjęcia.

Sekretny ślub

Być może najbardziej romantycznym powodem ślubu bez rodziny jest decyzja o zawarciu związku małżeńskiego w tajemnicy. To znaczy, jeśli jego powodem jest pragnienie, by nie wystawiać kluczowego momentu w rozwoju waszej miłości na widok wielu par oczu i przeżywać go tylko razem. A nie, na przykład, sprzeciw rodziny wobec waszego związku.

Kroki urzędowe są nieuniknione. Zobacz, jak w praktyce zacząć planować ślub.

Przyczyn sekretnego ślubu może być wiele. Oprócz tych już wymienionych, są to m.in. zaburzone relacje między niektórymi członkami rodziny, gdzie można się spodziewać, że dzień ślubu stanie się kolebką starych sporów, czy niechęć do dawania się namówić na ślubne przygotowania. Powody finansowe są oczywiście również powszechne. Ślub to droga sprawa, a nie każdy chce lub może sobie pozwolić na dużą, kosztowną imprezę.

Na sekretnym ślubie zostaniecie również pozbawieni przemowy drużby!

Z roku na rok coraz więcej par planuje wspólny ślub za granicą. Jeśli się na to zdecydujesz, zaskoczysz wielu ludzi i być może wtedy będą domagać się co najmniej odpowiedniej uroczystości!

Ślub bez rodziny

Wesele nad morzem bez rodziny

W najbardziej skrytej opcji, świadkami na ślubie są być może urzędnik stanu cywilnego i fotograf lub ktoś z obsługi lokalu, w którym odbywa się ceremonia. Często jednak o ślubie wie ktoś jeszcze z najbliższego otoczenia, dwóch przyjaciół, których wybieracie na świadków. Wybieraj ostrożnie, jeśli nie chcesz, aby twój sekret został ujawniony przedwcześnie.

Kto będzie prowadził pannę młodą?

Ślub bez rodziny naturalnie rodzi pytanie, kto podejmie się zaszczytnej roli poprowadzenia panny młodej do ołtarza. Według tradycyjnego znaczenia jest to symboliczny wstęp do małżeństwa i powinien być wykonany przez starszego, żonatego mężczyznę zgodnie z etykietą ślubną. Najlepiej od rodziny, ale w tym przypadku postanowiliśmy to pominąć. Wówczas można zastosować się do innej ustalonej zasady, a mianowicie, że panna młoda powinna czuć się komfortowo w obecności mężczyzny, który będzie ją prowadził do ołtarza. Po prostu wybieraj zgodnie z własnym sercem. A jeśli zdecydujesz się iść do ołtarza sama, to w porządku, pokazujesz, że jesteś silną osobą.

Wiesz, kto zazwyczaj prowadzi pannę młodą do ołtarza?

Niezależnie od tego, z jakiego powodu i w jakiej formie odbędzie się Wasz ślub bez Waszej rodziny, najważniejsze jest to, że Wy dwoje będziecie tam obecni. I, oczywiście, urzędnik. Życzę Wam szczęśliwego wejścia w Wasze wspólne życie!