Rocznica ślubu

Po urodzinach i świętach, data ślubu jest kolejnym ważnym dniem w kalendarzu, który zapamiętacie na całe życie. Rocznica ślubu to piękna okazja, aby powspominać wszystkie dobre, jak i złe chwile, które razem przeżyliście. Ale czy znacie nazwy poszczególnych rocznic ślubu i czy wiecie na przykład, jaki ślub obchodzi się po 20 latach? Mamy tabelę podsumowującą i komentarz do wszystkich tych rocznic, a także spojrzenie na to, które znane osobistości świętowały jaki ślub.

Papierowy ślub – po roku

Pierwszy tydzień, pierwszy miesiąc, pierwszy rok. Pierwsze 365 dni od ślubu są jak woda i związek jest wtedy jeszcze świeży, a najważniejsze w życiu dopiero przed nami. Może dlatego papierowe wesele obchodzi się po pierwszym roku małżeństwa.

Bawełniany ślub – po dwóch latach

Kiedy minie drugi rok waszego wspólnego małżeństwa, będziecie świętować bawełniany ślub. Większość nowożeńców mówi, że kiedy przypomną sobie, jak wyglądało ich życie dwa lata przed ślubem i dwa lata po, to robi to ogromną różnicę. Czasem jest przeprowadzka, czasem są dzieci.

Skórzany ślub – po 3 latach

Przez trzeci rok po ślubie świętujecie razem skórzany ślub. Nie udało nam się dociec symboliki tego materiału, ale mamy nadzieję, że nie będziesz się z tego powodu obnosić ze skórą. Warto też zauważyć, że w trzecim roku przekraczacie 1000 dni wspólnego pożycia małżeńskiego.

Kwiatowy ślub – po 4 latach

4 lata od ślubu to idealny czas dla kobiet, aby zaopatrzyć się w naprawdę wspaniały bukiet. W końcu kwiatowy ślub jest celebrowany, a kiedy indziej sięgnąć po taki prezent. Zastanów się nad kupnem żywego kwiatu, o który będziecie mogli wspólnie dbać. Udało Wam się już razem wytrzymać 4 lata, więc o kwiat też możecie zadbać.

Drewniany ślub – po 5 latach

Pierwsze pięć lat. Nie jest to jeszcze kamień milowy, ale to już pół dekady, którą spędziliście razem. Chodzisz do pierwszej klasy od 5 lat, a to jest tak samo długo. Śmiemy twierdzić, że od tej pory rocznice są mierzone tylko w pięcioletnich odstępach.

Blaszane wesele – po 10 latach

Jeśli właśnie obchodziliście wesele z cyną, powinniście mieć około 37 i 39 lat. Statystycznie, rzecz jasna. Blaszana rocznica ślubu jest zdecydowanie punktem równowagi, jak również. Każdego roku w Sylwestra na pewno robisz jakieś postanowienia lub zastanawiasz się, co będzie z Tobą w przyszłym roku. W małżeństwie ludzie mówią, że myślą w kategoriach dziesięciu lat. Ślub w blasze jest więc pierwszą wskazówką do podsumowania.

Porcelanowy ślub – po 20 latach

Plotka głosi, że po dwudziestu latach porcelana ślubna wymagała wymiany. Trudno powiedzieć, czy teraz jest raczej wcześniej czy później. Ale pewne jest, że 20 lat po ślubie będziecie obchodzić porcelanowe wesele.

Czy pamiętasz, co robiłeś w 2000 roku? Tak, to było 20 lat temu, wyobraźcie sobie rozpiętość czasową ?

Srebrne wesele – 25 lat później

25 lat, ćwierć wieku. Tyle czasu trwa świętowanie ślubu. Jest to również pierwsza rocznica ślubu, co wprost zachęca do zakupu biżuterii lub ładnego zegarka. Twój następny zakup biżuterii na rocznicę jest dość odległy, więc nie martw się!

Złote wesele – po 50 latach

Pamiętacie jak 25 lat temu dawaliście sobie prezenty na srebrną rocznicę ślubu? A ty? W takim razie szczerze gratulujemy. Jeśli uda Wam się po raz drugi obchodzić srebrne wesele, jesteście razem od pół wieku, 50 lat. Nie ma wątpliwości, że to musi być szczęśliwe małżeństwo. Inaczej nie da się wytrzymać.

Czy pamiętasz jeszcze, kto wygłosił mowę na weselu?

Platynowy ślub – po 70 latach

70 lat razem. Co jeszcze można określić mianem miłości do życia? Jest bardzo prawdopodobne, że do czasu świętowania platynowego ślubu, twoje dzieci i wnuki będą już przeżywać rocznice ślubu sami!

Jak odpowiedziałabyś na pytania nowożeńców po siedemdziesiątce?


Rocznica ślubu i kiedy się spodziewasz?

Poniżej przygotowaliśmy prostą tabelę, abyście mogli jak najszybciej znaleźć właśnie taką rocznicę ślubu, jakiej szukacie!

Lata od ślubu Rocznica ślubu
1bawełniany ślub
2papierowe wesele
3skórzany ślub
4kwiatowy ślub
5drewnianych ślubów
6żelazne wesele
7wełna ślub
8brązowy ślub
9wesele w glinie
10wesele w puszce
11stalowy ślub
12jedwabny ślub
13koronkowy ślub
14kość słoniowa ślub
15kryształowy ślub
20porcelana ślubna
25srebrny ślub
30perłowy ślub
35koralowy ślub
40rubinowy ślub
45szafirowy ślub
50złote wesele
55szmaragdowy ślub
60diamentowy ślub
65kamień ślub
70platyna ślubna (diament)
75niebiański ślub (koronacja)
80lub więcej multi-platynowych

Rocznice słynnych ślubów

Czy wiesz kto kiedy i jaką rocznicę ślubu obchodził? Poniżej przedstawiamy 5 ciekawych par, o których zdecydowanie warto wspomnieć!

David i Victoria Beckhamowie

Jedna z najsłynniejszych par na świecie obchodziła w tym roku 21 lat wspólnego małżeństwa. Ale prawdopodobnie w 2019 roku nie dowiemy się, czy Beckhamowie obdarowali się nawzajem nową porcelaną. Ich ślub odbył się w Święto Niepodległości Ameryki, 4 lipca 1996 roku.

beckham

Barack i Michelle Obama

Barack Obama, 44. prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki świętował wraz z żoną Michelle 28 lat od ich ślubu. Miało to miejsce 3 października 1992 roku. Ta słynna para na pierwszej randce wybrała się na lody. Gdzie poszedłeś?

obama

Królowa Elżbieta II.

Królowa Elżbieta jest, krótko mówiąc, tradycyjną angielską damą. Jest mężatką od 9 czerwca 1947 r., czyli 73 lata. Jest prawie tak samo wierna swojej profesji, której nie zmieniła od 6 lutego 1952 roku, a więc rządzi Wielką Brytanią od 68 lat.

Królowa Elżbieta II.

Mamy nadzieję, że podobał Ci się nasz artykuł, a jeśli sam planujesz ślub, chcielibyśmy, abyś pamiętał ten dzień z naszymi światłami podczas swojej rocznicy!