Marsz weselny Mendelssohna i historia tej kompozycji

Żadne wesele nie może się obyć bez efektownej oprawy muzycznej. Można natknąć się na wiele różnych marszów weselnych, ale jednym z najbardziej znanych jest ten kompozytora Felixa Mendelssohna. Napisał ten utwór w XIX wieku i stał się on jego najsłynniejszym dziełem. Kiedy Mendelssohn skomponował Marsz weselny, udało mu się stworzyć bardzo emocjonalny akord, który jest popularny w salach ceremonialnych.

Felix Mendelssohn-Bartholdy

Kompozytor ten już w wieku zaledwie dwunastu lat pisał symfonie, nic więc dziwnego, że stworzył takie arcydzieło jak Marsz weselny Medelssohna. Utwór ten został pierwotnie napisany jako część uwertury do Snu nocy letniej Williama Szekspira, ale później stał się popularny także gdzie indziej. Felix Mendelssohn-Bartholdy był bardzo ważnym niemieckim kompozytorem okresu romantyzmu. Interesowało go również ożywienie twórczości Bacha i Schuberta, co miało później znacząco wpłynąć na jego twórczość.

Ze względu na żydowskie pochodzenie kompozytora, jego twórczość była niepotrzebnie krytykowana, a w czasach reżimu nazistowskiego nawet zakazano grania jego utworów. Nie przeszkodziło to jednak w zdobyciu popularności przez tego kompozytora, gdyż był on popularny głównie w Wielkiej Brytanii, ale z czasem stał się znany także w innych krajach. Ten marsz weselny to klasyka na każdym weselu, nadaje się również na wesele w stylu boho.

Marsz weselny Mendelssohna

Historia kompozycji

Za życia kompozytora marsz ten stał się częścią ceremonii ślubnej. W szczególności Marsz weselny Mendelssohna został wykonany po raz pierwszy 2 czerwca 1847 roku. Miało to miejsce w miasteczku Tiverton w Anglii, kiedy Dorothy Carew i Tom Daniel wybrali je na miejsce swojego ślubu. Trzeba jednak przyznać, że nikt się tym utworem wówczas specjalnie nie interesował. Marsz stał się sławny dopiero kilka lat później.

Znacząca sława dla marsza weselnego

Nie trzeba było długo czekać, by nieznana wcześniej kompozycja Mendelssohna stała się bardzo popularnym utworem. Najważniejszym momentem dla jego sławy było wykonanie go na samym Królewskim Weselu w Londynie. Częścią planowania ślubu jest wybór odpowiedniej muzyki na ceremonię, a para królewska wybrała właśnie ten marsz. Dnia 25 stycznia 1858 roku. Księżniczka Wiktoria Saxe-Coburg, najstarsza córka królowej Wiktorii, poślubiła Fryderyka Pruskiego, następcę tronu niemieckiego. Na ceremonię zaślubin wybrali Marsz weselny Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego.

Kompozytor był bardzo popularny w Wielkiej Brytanii, gdyż często odwiedzał królową Wiktorię i jej męża księcia Alberta, którzy go uwielbiali. Feliks zmarł w 1847 roku, ale nawet 11 lat po jego śmierci rodzina królewska postanowiła wykorzystać jego muzykę podczas ceremonii ślubnej. To samo w sobie mówi, jak bardzo ta brytyjska rodzina kochała muzykę kompozytora.

Ten marsz weselny ma długą historię i z biegiem lat stał się prawdziwym faworytem. Nic więc dziwnego, że usłyszycie ją na wielu weselach. Ze względu na swoje łagodne brzmienie i wzruszającą melodię jest idealnym akompaniamentem do tak ważnego dnia, jakim jest ślub.