Na pierwszy rzut oka przebieg ceremonii ślubnej może wydawać się rzeczą oczywistą. Jednak planując ślub, ważne jest, aby skupić się na wszystkich szczegółach, aby wszystko przebiegało sprawnie i zgodnie z Twoimi upodobaniami. Dlatego warto poznać ceremonia ślubna krok po kroku. W ten sposób będziesz wiedział dokładnie, czego się spodziewać. Dzięki temu łatwiej będzie Ci się przygotować do wielkiego dnia.
Niezbędne rzeczy przed ceremonią
Przed rozpoczęciem ceremonii ślubnej należy załatwić szereg niezbędnych formalności.
Dokumenty
- Jednym z najważniejszych jest wręczenie dokumentów, a konkretnie dowodów osobistych Pary Młodej, Pana Młodego i świadków.
- W niektórych przypadkach, rejestrator lub urzędnik rejestrujący sam poprosi o dokumenty, więc nie musisz się nad tym zastanawiać.
- Nie jest to jednak regułą, więc nie należy o tym zapominać.
- Dokumenty mogą być przyniesione do urzędnika stanu cywilnego przez jednego ze świadków lub jedną z druhen.
- Zawsze upewnij się, że wszystkie niezbędne dokumenty tożsamości są ważne przed samym ślubem i upewnij się, że żadna z tych czterech osób o nich nie zapomniała.
Dzieje się tak dlatego, że ceremonia ślubna nie może odbyć się bez dowodu osobistego.
Obrączki ślubne
Obrączki ślubne to kolejny must-have. Jeśli masz kogoś, kto niesie je w dół przejścia, nie musisz się o nie martwić. Jeśli jednak nie jest to dla Was możliwe, musicie oddać obrączki ślubne do Urzędu Stanu Cywilnego, który przygotuje je w odpowiednim miejscu.
Następnie wystarczy zebrać gości w miejscu uroczystości przed jej rozpoczęciem. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie ich usadzenia pod batutą jednej osoby, która będzie odpowiedzialna za to zadanie.

Nasza rada. Pamiętaj, że pierwsze rzędy są zarezerwowane dla członków rodziny pary młodej.
Przebieg ceremonii ślubnej
Kiedy wszystko co niezbędne do rozpoczęcia ceremonii ślubnej zostało już załatwione, można przystąpić do najważniejszej części dnia. Nie da się z góry określić, ile dokładnie czasu zajmie ceremonia ślubna. W przypadku normalnego ślubu cywilnego, jest on często zawierany w ciągu maksymalnie godziny od rozpoczęcia ceremonii. Jednak wszystko jest bardzo indywidualne, ponieważ poszczególne części ceremonii mogą się różnić dla każdej pary.
Jeśli masz ślub w stylu boho, to nie jest rzadkością, aby przejść przez ceremonię boso!
Podczas gdy niektórzy poświęcają na ceremonię ślubną kilkadziesiąt minut, w przypadku skromnych wesel czas ten można skrócić do kwadransa. Najważniejsze jest jednak to, abyście dobrze się bawili, a nie to, ile czasu ostatecznie zajmie Wam ceremonia.
Śluby kościelne w kościele często trwają nieco dłużej, szacunkowo 1,5 godziny.
Ceremonia ślubna składa się z kilku ważnych punktów. Czym one są?
- Dobrym pomysłem jest ogłoszenie rozpoczęcia samej ceremonii muzyką, aby przyciągnąć uwagę weselników, tak aby nikt nie przegapił początku.
- Kolejność przybycia gości może być nieco trudna do ustalenia, zwłaszcza jeśli rodzice zaręczonej pary nie są razem i mają innych partnerów. Jednak zasadom klasycznej kolejności przybycia przyjrzymy się później.
- Gdy oblubieńcy, świadkowie i druhny są już gotowi przy ołtarzu, głos zabiera urzędnik.
- Urzędnik stanu cywilnego przedstawia Parę Młodą i świadków oficjelowi.
- Potem następuje przemowa weselna drużby. Kończy je tradycyjne pytanie o zgodę oblubieńca na zawarcie małżeństwa. Jeśli oboje odpowiedzą „tak“, małżeństwo zostaje uznane za ważne.
- Oczywiście nie może zabraknąć wymiany wspomnianych wcześniej obrączek ślubnych. Potem pozostaje już tylko przypieczętować małżeństwo pierwszym małżeńskim pocałunkiem.

Wymagane podpisy
W celu uzupełnienia, konieczne jest jeszcze podpisanie protokołu małżeńskiego przez świadków. Pan młody podpisuje się jako pierwszy, następnie podpisuje się panna młoda, potem świadek pana młodego i świadek panny młodej. Nie może zabraknąć podpisu osoby zawierającej małżeństwo i urzędnika stanu cywilnego. Jeśli żona przyjęła nazwisko męża, podpisuje się nowym nazwiskiem, a następnie swoim nazwiskiem panieńskim.
Gdy te formalności zostaną spełnione, można w zasadzie przejść do świętowania. Następnie wznosi się toast za nowożeńców, po którym następuje czas na gratulacje. Po wyjściu z ceremonii zwykle tworzy się tzw. spiel. Towarzyszy temu szereg tradycji, które mają zapewnić nowożeńcom szczęśliwe pożycie małżeńskie. Zasady gry w espalier mogą być różne, więc omówimy ten temat bardziej szczegółowo później.
Kolejność gości weselnych
Jeśli oboje narzeczeni mają kompletną rodzinę, to kolejność przyjazdów jest dość prosta.
- Pan Młody wchodzi do sali ceremonialnej jako pierwszy, towarzyszy mu matka, która stoi po jego prawej stronie. Po poprowadzeniu pana młodego do ołtarza, matka zajmuje przygotowane miejsce w pierwszym rzędzie.
- Następnie przybywają ojciec pana młodego i matka panny młodej, którzy również zajmują miejsca w pierwszym rzędzie.
- Po nich wchodzą dwaj świadkowie, z których każdy stoi po jednej stronie – świadek pana młodego po lewej, świadek panny młodej po prawej. Jeśli powierzyliście komuś noszenie obrączek ślubnych, to jest jego kolej. Odkłada pierścienie na przygotowane miejsce i może iść i usiąść.
- Druhny mogą przybyć przed lub po pannie młodej. Druhny mogą iść przed Panną Młodą, jeśli rozsypią płatki. W niektórych przypadkach jednak, druhny przychodzą po pannie młodej, w przypadku, gdy jej tren lub welon musi być niesiony. Druhny powinny być blisko oblubieńca, czyli w podobnej pozycji jak drużbowie.
I jak to się mówi, najlepsze na koniec. W końcu panna młoda przybywa w towarzystwie ojca. On prowadzi ją do pana młodego, a ona zajmuje miejsce. W ten sposób wszystko jest gotowe i można rozpocząć ceremonię ślubną.
Jeśli w Twojej rodzinie panują bardziej skomplikowane stosunki, zorganizowanie przyjazdu zgodnie z tymi zasadami może okazać się niemożliwe. W tym przypadku trzeba trochę improwizować i stworzyć inne pary.
W końcu to od panny młodej i pana młodego zależy, komu pozwolą poprowadzić się do ołtarza.
Mowa ślubna
Mowa ślubna celebransa ślubu to dla niektórych duży temat, podczas gdy inni nie rozwodzą się nad nim tak bardzo. W rzeczywistości istnieją dwie opcje.
- Drużba przygotował swoją mowę weselną, która jest sprawdzona w czasie. Często są to znane zwroty, które każdy z nas już kiedyś słyszał. Więc na pewno nie popełnisz błędu, jeśli zostawisz mowę całkowicie do najlepszego człowieka.
- Inną opcją jest jednak przygotowanie własnej mowy weselnej dla drużbów. W ten sposób otrzymasz charakterystyczną mowę tylko dla Ciebie. Wielu narzeczonych nie decyduje się jednak na tę opcję i pokłada zaufanie w umiejętnościach urzędnika. W końcu ma duże doświadczenie.
Śluby narzeczonych
Momentem, w którym macie wolną rękę z kreatywnością jest czas przysięgi ślubnej. Ma to być romantyczny przerywnik, w którym przyszli małżonkowie deklarują sobie miłość i ewentualnie zawierają subtelny żart. Para młoda przygotowuje swoją przysięgę z wyprzedzeniem i trzyma ją w tajemnicy aż do ceremonii. Tak, aby w momencie ceremonii ślubnej mogli się wzajemnie oczarować i potwierdzić swoją miłość. I to w sposób bardziej oryginalny niż zwykłe „tak“.
Oczywiście, ta zgoda na małżeństwo jest również bardzo ważna. Panowie, z ich humorystyczną naturą, często się wahają i zmieniają zdanie. Z pewnością jednak nie jest dobrym pomysłem odpowiedź „nie“ na pytanie o poślubienie przez stronę ślubną obecnej pani.
Mimo że słowo to ma być żartem, kończy ono całą ceremonię i do ślubu nie dochodzi.
Gratulacje po uroczystości
Kiedy już uda się pomyślnie przeprowadzić przysięgę oblubieńców, wymianę obrączek i pierwszy małżeński pocałunek, cały proces powoli dobiega końca. Po podpisaniu protokołu i wzniesieniu toastu następują gratulacje. Jest to oficjalne zakończenie całej ceremonii. Zawsze najpierw gratulacje odbiera panna młoda, a następnie pan młody. Pierwsze gratulacje są od urzędnika i rejestratora, po czym inni goście mogą stopniowo dołączyć.
Szpaler ślubny
Weselny palaver to świetny sposób na opuszczenie sali ceremonialnej i szczęśliwe wkroczenie w małżeństwo. Goście ustawiają się w dwóch rzędach na ścieżce, którą następnie przechodzą nowożeńcy. Zadaniem espaliera jest w przenośni zapewnienie młodej parze powodzenia i dobrego samopoczucia. Zwykle nie omija się zwyczaju rzucania ryżem w nowożeńców przechodzących przez kaplicę.
Nasza rada: W niektórych przypadkach zamiast ryżu wybierane są płatki, konfetti lub bąbelki z kąpieli – ich zaletą jest to, że nie robią takiego bałaganu.
Jest to wyjątkowa zabawa i przyjemne doświadczenie, ale ma też swoją symbolikę. Ma on symbolizować obfitość, płodność i bogactwo. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy w danym miejscu można przyjąć taką tradycję. W niektórych miejscach może być całkowity zakaz rzucania, lub może być ograniczony do ryżu lub ziarna, które nie jest tak szkodliwe dla przyrody, jak konfetti, które trzeba posprzątać.

Nasza rada: Rzuć suszoną lawendę na lawendowe wesele. To sprawi, że miejsce będzie pięknie pachnieć!
Ceremonia ślubna i jej zakończenie
Gdy para młoda przejdzie już do ołtarza, nadchodzi czas na dalszą część dnia ślubu. Jest to oczywiście przyjęcie weselne. Zanim jednak udacie się na przyjęcie, warto zaaranżować chociaż krótką wspólną sesję zdjęciową. To właśnie wtedy masz największe szanse na zrobienie zdjęcia grupowego z wszystkimi gośćmi.
Oczywiście można też poświęcić chwilę na strzelanie w mniejszych grupach, ale to już zależy od nas.
Ceremonia ślubna nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Dlatego tak ważne jest dokładne przygotowanie, aby nie musieć w ostatniej chwili zajmować się różnymi szczegółami podczas uroczystości. Dzięki temu wszystko pójdzie gładko, a Ty będziesz mógł cieszyć się imprezą dokładnie tak, jak chcesz.