Brama weselna: Kompletne informacje od A do Z

Brama weselna nie jest niezbędnym elementem wesela, ale bardzo często widzimy je na weselach, szczególnie tych, które odbywają się w plenerze i w mniej formalnym otoczeniu. Brama weselna jest bardzo charakterystycznym elementem dla samej ceremonii, dlatego należy dobrze przemyśleć, jaki kształt wybrać i jak dokładnie ją ustawić. I czy ma to dodatkową symbolikę? Dla niektórych, być może tak jest.

Przygotowaliśmy kompletne i wyczerpujące info o bramach weselnych i wszystko co o nich wiemy.

  1. Kiedy budowane są bramy weselne?
  2. Jak wybrać bramę weselną?
  3. Bramy weselne i ich kształty
  4. Gdzie powinna stanąć brama weselna?
  5. Dekoracja kwiatowa bramy weselnej
  6. Czy bramy mają jakąś symbolikę?
  7. Inne zastosowania bramy weselnej

Kiedy budowane są bramy weselne?

Bramy weselne budowane są na samym początku wesela na potrzeby samej ceremonii. Każdy nazywa ten przedmiot po swojemu, a jego kształt ma duże znaczenie. Z tego powodu można spotkać się nawet z nazwami typu łuk ślubny, brama ślubna, czy brama weselna. Wariacji jest niezliczona ilość, ale oczywiście przygotowaliśmy dla Was główne kształty i możecie je od nas pożyczyć. Brama weselna powstaje więc na samym początku wesela i będzie miejscem, gdzie przyszli nowożeńcy spotkają się po raz pierwszy.

nawa na weselu

Co by powiedzieli w wiosce?

Prawdopodobnie powiedzieliby Ci, że to może nie być do końca prawda! Owszem, obecnie bramy ceremonialne są głównie domeną samej ceremonii ślubnej, ale dawniej zdecydowanie tak nie było. Na wsiach można jeszcze spotkać się z bardziej tradycyjnym pojęciem bramy weselnej.

Były one budowane jako rodzaj powitania nowożeńców w ich domu, lub w domu panny młodej. Ich cel był jasny – aby wszyscy w wiosce wiedzieli, kto tego dnia brał ślub. Dzięki temu sąsiedzi mogli obdarowywać nowożeńców prezentami i gratulować im powodzenia w życiu.

Obecnie bramy częściej widuje się na samych weselach, podczas gdy dawniej budowano je, zgodnie z tradycją, po ślubie, albo w domu młodej pary, albo w domu pana młodego!

Jak wybrać bramę weselną?

Jaki kształt bramy wybrać? Gdzie umieścić bramę weselną? Powinniście już na początku wziąć to pod uwagę i spróbować dopasować to do przestrzeni, w której odbędzie się Wasze wesele. Niektóre bramy ceremonialne są po prostu bardziej odpowiednie do ustawienia na zewnątrz, podczas gdy inne są bardziej odpowiednie do wewnątrz. Podobnie należy pamiętać o tym, aby kolor bramy ceremonialnej pasował do pozostałych elementów, które znajdą się w obiekcie. Klasycznym kolorem ślubnym jest biel, która oczywiście jest często wykorzystywana na przyjęciach. Inne warianty to najczęściej odcienie złota lub brązu, a w przypadku drewna szczególnie kolory naturalne i odcienie brązu.

Jeśli masz ślub kościelny, na pewno nie będziesz potrzebować ceremonii!

Przy wyborze można się również kierować tym, że bramy drewniane są zazwyczaj bardziej wytrzymałe i charakterystyczne. Dzięki temu nadają się do otwartych przestrzeni, gdzie mogą się wyróżniać. Bramy metalowe, z drugiej strony, mogą być stosowane wewnątrz pomieszczeń bez żadnych problemów. Ich design nie jest tak wyrazisty i dlatego sprawiają bardziej subtelne wrażenie, co może sprawdzić się we wnętrzach.

Bramy weselne i ich kształty

A jakie kształty bram weselnych czekają na Ciebie? Oczywiście jest ich niezliczona ilość, a wyobraźnia nie ma granic. Dlatego też przygotowaliśmy listę bram weselnych, które znajdziecie w naszej ofercie. Które to są?

Sześciokąt

Sześciokąt jest jednym z najbardziej popularnych kształtów, które można spotkać na weselach. W naszym przypadku jest to sześciokąt foremny, który przygotowaliśmy w kolorze białym i brązowym, a ponieważ poszczególne boki są odpowiednio grube, jest to naprawdę wyrazista i duża brama weselna.

brama weselma sześciokąt

Brama weselna okrągła

Innym popularnym kształtem jest niewątpliwie koło. Dla wielu nowożeńców ceremonia w kształcie koła ma najbardziej znaczącą symbolikę właśnie ze względu na swój kształt. Krótko mówiąc, koło jest nieskończone, eleganckie i bez żadnych ostrych kątów. Podobnie jak obrączki ślubne, może również wyrażać symbolikę nieskończoności dla niektórych.

okrągła brama weselna

Brama weselna brzozowa

Bardzo popularny jest również słowik brzozowy wykonany z surowego drewna. Ze względu na fakt, że kora brzozy jest biała, jest to idealny kolor na sam ślub. Najlepiej sprawdzi się na weselach w stylu leśnym i wiejskim, gdzie jego wygląd będzie idealnie pasował.

Klasyczna brama weselna

Najprostszy i najbardziej klasyczny kształt, jaki może być. Prostokąt. Ta konkretna brama weselna ma najbardziej zbliżony kształt do tego, co można określić mianem bramy. Jest on wykonany z metalu lub drewna i oba te bramy wyglądają świetnie. Metaliczna brama weselna może być złota lub biała. Drewniana brama weselna dostępna jest w kolorze brązowym.

Klasyczna brama weselna

Gdzie powinna stanąć brama weselna?

Lokalizacja bramy jest stała. Umieszcza się go w miejscu, gdzie odbywa się przysięga i w obszarze zarezerwowanym przede wszystkim dla Młodej Pary, weselników i świadków. Należy jednak dobrze przemyśleć jego dokładne umiejscowienie, szczególnie ze względu na położenie słońca i ewentualny cień, jaki może stworzyć ceremonia. Po udekorowaniu, obiekt ten może być dość masywny, więc upewnij się, że nawet na zdjęciach wszystko będzie wyglądało tak, jak sobie życzysz.

Droga Młodej Pary do bramy weselnej będzie wiodła korytarzem, który najczęściej tworzony jest przez zabawę weselną. Można jednak uzupełnić ją również o zalewajki ślubne, na których można umieścić różne dekoracje czy kwiaty.

dekoracje na ceremonię ślubną

Dekoracja kwiatowa bramy weselnej

Jak podwoić efekt bramy kwiatowej? Z kwiatowymi dekoracjami. Nie wątp w to. Większość bram ślubnych mają symetryczny kształt i tak można wybrać dwa główne podejścia podczas dekorowania kwiatowy dekoracji bramy ślubnej. Ten sam, symetryczny wystrój lub, wręcz przeciwnie, złamać regularność kształtów trochę i ozdobić ceremonię asymetrycznie. Co wolisz i podoba Ci się bardziej zależy od Ciebie, ale z naszego własnego doświadczenia, asymetryczne dekorowanie wygląda świetnie. Jeśli zdecydujesz się na to podejście, nie bój się naprawdę podkreślić bardzo część masz zamiar udekorować dużo. W przypadku ceremonii wieczornej możliwe jest również udekorowanie uroczystości światłami.

Czy bramy chwały mają jakąś symbolikę?

Czy łuk triumfalny jest tylko ozdobą uroczystości, czy ma głębszą symbolikę? Jest to kwestia indywidualna, przede wszystkim dla każdego z was, i zdecydowanie zależy od tego, w co sami wierzycie. Mówi się, że pierścień jest okrągły również dlatego, że jest tak nieskończony i połączony, w ten sam sposób pierścień ceremonii może mieć zamknięty kształt, łącząc wszystkie części w jedno.

Sam obiekt bramy weselnej, jaki znamy z dzisiejszych wesel, nie ma żadnej historycznej tradycji z nim związanej. Jednak z naszej strony można śmiało powiedzieć, że w momencie, gdy staniecie obok siebie podczas ceremonii, będzie Wam wygodniej, gdy brama weselna będzie na miejscu. Jego wielkość i wystrój daje poczucie bezpieczeństwa, a także przyjemną atmosferę.

Inne zastosowania bramy weselnej

Ceremonia zakończona i co teraz zrobić z łukiem triumfalnym? Jest kilka możliwości, ale chyba szkoda byłoby go od razu demontować. Można wtedy wykorzystać ceremonię jako kącik fotograficzny, w którym goście będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Jeśli macie na swoim weselu aparat Polaroid, na pewno otrzymacie tu zdjęcia, które wzbogacą Waszą fotoksiążkę. Inną opcją jest wykorzystanie bramy ceremonii jako miejsca, w którym można umieścić bilety na loterię, zdjęcia z dzieciństwa itp.