Brama weselna: Jak ją prawidłowo zbudować?

Budowanie bramy weselnej to stosunkowo stara tradycja, ale co ciekawe, w każdym regionie może ona przybierać zupełnie inną formę. Dlatego też trudno jest powiedzieć, jak należy prawidłowo zbudować taką bramę weselną. To od Ciebie zależy, na jakie opcje się zdecydujesz i jakie jest Twoje wyobrażenie o wyniku. Ale oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc. Brama weselna na Waszym weselu jest nie do pominięcia.

BRAMA WESELNA

Budowanie bramy weselnej jest popularnym zwyczajem, szczególnie na wsi, ale z biegiem czasu staje się coraz bardziej powszechne. Symboliką tej uroczystej bramy jest pożegnanie z wolnością, czy to pana młodego, panny młodej, czy obojga. Brama ta standardowo wznoszona jest do domu, w którym mieszka panna młoda i skąd wyrusza w podróż poślubną, zostawiając za sobą wolność.

W ostatnich latach zwyczaj ten był jednak wykorzystywany w inny sposób. W rzeczywistości, bramy weselne są często budowane bezpośrednio podczas ceremonii, co jest jedną z popularnych wskazówek dotyczących przygotowania dnia ślubu.

JAK GO ZBUDOWAĆ?

Sama brama weselna może przybierać różne formy. Oryginalne składały się zazwyczaj z dużej drewnianej konstrukcji, która była owinięta świerkiem. Do dekoracji można użyć białego papieru krepowego, którym można owinąć konstrukcję lub stworzyć elementy dekoracyjne, takie jak papierowe róże. Oczywiście przyszła żona nie jest zaangażowana w budowę bramy weselnej, to zadanie jej przyjaciół.

Obecnie jednak konstrukcje drewniane nie są już zbyt popularne ze względu na swoją złożoność. Nowoczesnym rozwiązaniem mogą być np. niewielkie konstrukcje z żelaza, w które następnie wplata się różne gałęzie i kwiaty. Do tego celu potrzebny będzie również cienki drucik, który przytrzyma dzianinę na miejscu. Czasami zamiast kwiatów, brama ceremonialna jest również tkana tkaniną, którą następnie można po prostu ozdobić kwiatami i wstążką.

Na ceremonii nie powinno zabraknąć napisu „Młodej Parze“. Jest to tabliczka przymocowana do bramy. Można na nim umieścić napis życzący szczęścia nowożeńcom lub może krótki wiersz. Inną opcją jest umieszczenie dwóch brzóz po bokach bramy, co jest prostym i skutecznym rozwiązaniem. Wystarczy umieścić znak między nimi i masz swoją własną bramę.

BUDOWA BRAMY WESELNEJ I ZWIĄZANE Z TYM ZWYCZAJE

W przypadku bramy weselnej zbudowanej przy domu tradycja nakazuje, aby przyszła żona przeszła pod nią. W całym wydarzeniu biorą udział krewni, sąsiedzi i mieszkańcy wsi, aby życzyć jej szczęścia i zdrowia. Potem następuje toast i finansowe wykupienie – zwane też shrankiem – pana młodego, panny młodej lub członków ich rodzin. Jest to piękna tradycja poprzedzająca ślub.

Inną opcją jest również użycie shranki w dniu ślubu. Brama jest często umieszczana podczas ceremonii blisko pary, pomiędzy panną młodą a panem młodym. Jeśli konstrukcja jest wystarczająco duża, mogą również stanąć pod nią.

Nie ma wielu zasad dotyczących procesu budowania bramy ceremonialnej. Jest to dość stara tradycja, więc wiele osób dostosowuje ją do swoich potrzeb i upodobań.

JAK ZROBIĆ BRAMĘ LUB GDZIE JĄ DOSTAĆ?

Brama weselna może przybierać różne formy i kształty i to od Was zależy czy odważycie się wykonać ją sami, czy też zdecydujecie się na jej wypożyczenie na swój ślub.

Jeśli jesteś uzdolnionym majsterkowiczem, z pewnością możesz samodzielnie wykonać bramę weselną. Najczęstszym materiałem, który jest używany do jego produkcji jest drewno. Możesz również użyć nieimpregnowanego drewna brzozowego, które doskonale wygląda samo w sobie i jest idealne na ślub w stylu boho.

Jeśli nie masz odwagi zrobić uroczystej bramy, nie musisz wcale rozpaczać. Bramę na uroczystości można wynająć i wybrać spośród wielu możliwych kształtów i kolorów. W końcu łuk triumfalny jest dla Ciebie idealnie przygotowany.