Alkohol na wesele: Ile piwa? Ile wina? I kto za co płaci?

Świetne drinki, świetne jedzenie, świetna muzyka. Jeśli planujesz ślub, na pewno chcesz, aby Twój miał wszystkie te rzeczy. A tak się składa, że świetna zabawa to często także dobre drinki, alkohol na weselu należy do tego typu rzeczy. Ale ile piw zostanie wypitych? A jakie wino będzie pasowało każdemu?

Dla większości nowożeńców ważne jest, aby przygotować idealny dzień nie tylko dla siebie, ale także dla swoich gości. Tak, aby nikt się nie nudził, wszyscy dobrze się bawili i co najważniejsze, aby zapamiętali Wasze wesele w jak najlepszym świetle. To wydarzenie towarzyskie, na którym spotykają się dwa klany rodzinne, najlepsi przyjaciele i ich drogie połówki, wymaga po prostu starannego przygotowania.

Poniżej przedstawiamy kompletną listę informacji o tym, co pić na weselu, ile pić, czym obdarować gości i o kim nie zapomnieć?


JAKI ALKOHOL PIĆ NA WESELU

Nie każdy pije piwo, nie każdy pije wino i nie każdy pije shoty. Tak jak ktoś cieszy się na gulasz, inny będzie chciał sałatkę owocową. Dlatego już w trakcie przygotowań do ślubu należy zastanowić się, ilu gości wpadnie w które pudełko, tak aby dla każdego z nich mieć coś, co lubi i co mu się spodoba. Na szczęście stosunkowo łatwo jest sklasyfikować gości według ich preferencji alkoholowych.

PIWO


Piwo jest zdecydowanie niezbędnym napojem alkoholowym, który powinien znaleźć się na weselu. Jeśli wszyscy Twoi goście pochodzą z tego samego regionu lub nawet powiatu, prawdopodobnie będą w stanie zgodzić się co do tego, które piwo lubią, a Ty będziesz miał o wiele łatwiejszy wybór. Jeśli jednak na weselu spotyka się para z różnych części kraju, wybór piwa będzie znacznie trudniejszy. W tym przypadku, zalecamy, aby grać bezpiecznie i wybrać jedną z głównych marek, które są uważane za ogólne liderów wśród piw. Który z nich to będzie, zależy od Ciebie.

Ale często jest też tak, że nie musisz się zbytnio martwić o wybór piwa. Wesela najczęściej odbywają się w miejscach, które posiadają własną restaurację lub kontraktową firmę cateringową, a oni po prostu dadzą Ci znać, jakie piwo będzie w kranie na weselu. Prawdopodobnie nic nie możesz z tym zrobić, więc po prostu zaakceptuj to jako fakt.

WINE


Biały? Czerwony? Słodki? Suche? Tutaj sprawa jest chyba jeszcze bardziej skomplikowana. Z drugiej strony, nie musisz ograniczać się do jednej opcji przy wyborze wina i możesz zaoferować swoim gościom szerszy wybór poszczególnych win. Krótko mówiąc, każdy może wybrać to, co mu się podoba.

Możesz również dostosować wybór wina do pory roku, w której odbędzie się Twoje wesele. Ponieważ białe wina podawane są schłodzone, więcej osób może cieszyć się nimi w miesiącach letnich niż winami czerwonymi.

Podobnie, karta win może być dostosowana do potraw, które będą serwowane na Państwa weselu. Cięższe dania z wołowiny, wieprzowiny lub dziczyzny są bardziej prawdopodobne, aby być połączone z winami czerwonymi. Podobnie doskonale komponują się z serami pleśniowymi.

Jeśli przygotowałeś dla swoich gości lżejsze potrawy, takie jak ryby, sałatki czy dania kuchni śródziemnomorskiej, dobrym rozwiązaniem będzie podanie białego wina.

NAPÓJ POWITALNY

Przyjeżdżasz i od razu masz kieliszek w ręku. Prawdopodobnie jesteś z tym zaznajomiony. Wesele nie musi być wyjątkiem, dlatego możesz przygotować dla swoich gości powitalnego drinka, który od razu zaangażuje ich w kontakty z innymi gośćmi, aby mogli od razu zacząć stać przy stołach barowych i bawić się ze swoimi przyjaciółmi.

Szampan, wino musujące lub prosecco, na przykład, są najczęściej używane jako drink powitalny. Jednak zawsze powinien to być drink z rozsądną ilością alkoholu.

Na większości wesel, panna młoda nie jest widziana po raz pierwszy aż do samej ceremonii, więc goście są albo witani przez druhny, drużbę, lub ewentualnie samego pana młodego. Musimy tutaj zaznaczyć, że jeśli to pan młody będzie witał gości, upewnij się, że nie będzie miał powitalnego drinka z każdym gościem. Można się nim łatwo znudzić.

NAPÓJ POWITALNY

DODATEK

Pierwszy toast nowożeńców i dodatkowy z udziałem wszystkich gości. Jeśli nie chcecie się niepotrzebnie martwić o to, jaki alkohol wybrać do toastu, możecie zdecydowanie użyć tego samego rodzaju alkoholu, co do drinka powitalnego. Generalnie dobrze jest nie mieszać zbytnio alkoholu, więc można się tego trzymać, nie zadając sobie trudu dodawania innych urozmaiceń.

Jeśli macie rodzinne korzenie gdzieś na wsi, to z pewnością Wasz toast zaślubin będzie połączony z domowym bimbrem. Czy to śliwka, czy orzech włoski, kilka strzałów z pewnością załatwi sprawę.

TWARDY ALKOHOL

A co z mocnym alkoholem na weselu? Zdecydowanie powinien znaleźć się w menu i często pojawia się późno w ciągu dnia. W menu powinny znaleźć się standardowe trunki, które są dostępne w restauracji lub w zakontraktowanej firmie cateringowej. Równie, ja może być ewentualny oferować gościom właśnie rodzinnych duchy, lub od twój przyjaciół. Należy jednak zachować większą ostrożność w przypadku twardych alkoholi niż w przypadku piwa czy wina.

ALKOHOL NA WESELE – JAKA ILOŚĆ BĘDZIE POTRZEBNA?

Organizacja wesela to dla wielu nowożeńców pierwsze duże wydarzenie, które organizują w życiu. Dlatego też trudno jest dopracować niektóre rzeczy podczas planowania, a jedną z nich jest często ilość alkoholu. Ile się wypije? Co trzeba przygotować? I jak to wszystko policzyć?

Dużo zależy od tego, o której godzinie odbędzie się Wasza uroczystość, a także od składu gości. Jeśli urządzacie wesele tylko w gronie rodzinnym, a najliczniejsi będą Wasi rodzice i dziadkowie, prawdopodobnie nie będziecie potrzebowali aż tyle alkoholu na wesele, co w przypadku zaproszenia wszystkich rówieśników, a co więcej, jeśli nie mają oni jeszcze dzieci. Ale złota zasada mówi, że lepiej jest wypić więcej alkoholu niż mniej. Jeśli się nie upije, może wrócić, a może zostać oddany.

ILE ALKOHOL NALEŻY MIEĆ W ZALEŻNOŚCI OD CZASU UROCZYSTOŚCI?

Jednym z punktów, który może pomóc w podjęciu decyzji, ile alkoholu zamówić na wesele, jest czas ceremonii. Jeśli na przykład ceremonia odbędzie się już o 10 rano, prawdopodobnie będziesz potrzebował nieco więcej alkoholu niż w przypadku, gdy powiesz „tak“ dopiero o 15.

Nie ma jednak potrzeby zamawiania podwójnej ilości napojów w przypadku porannej uroczystości. W skrócie, są szanse, że jeśli zaczniesz wcześnie, skończysz wcześnie, i nikt nie zje dwa razy więcej na swoim weselu, jeśli zaczniesz kilka godzin wcześniej.

ILOŚĆ ALKOHOLU W SKRÓCIE

Każda praca jest oryginalna. Każdy pije inaczej, w różnym tempie i ma inne preferencje. Ale na pewno możesz stworzyć jakąś średnią próbną, która pomoże Ci oszacować całkowitą objętość.

Jeśli chodzi o piwo, to tutaj warto liczyć przede wszystkim na męską część weselnej zabawy. Nie żeby kobiety nie piły piwa, ale nie jest to tak uroczyste trunki i chętniej sięgają po wino. Z naszego doświadczenia wynika, że faceci wypijają na weselu około 10 piw w ciągu całego dnia. Jedni więcej, inni mniej, ale taka jest średnia.

Jeśli chodzi o wino, wiele zależy od pogody, w jakiej odbywa się wesele. W miesiącach letnich należy przewidzieć co najmniej jedną butelkę wina na osobę pijącą. To trzy i pół szklanki o pojemności 2 decylitrów.

Inne napoje, które możesz włączyć to letnie drinki takie jak Mojitos, czy Cuba libre. Te drinki są trudniejsze do policzenia, ale jeśli są w menu, prawdopodobnie co piąty gość weselny wypije przynajmniej dwa drinki na noc.

KTO PŁACI ZA JAKI ALKOHOL NA WESELU

Prawdopodobnie najważniejsze pytanie dla wszystkich nowożeńców. Kto za to wszystko zapłaci. Ponieważ wesele samo w sobie nie jest niedrogą sprawą, warto uważać na to, jakie wydatki na bar dla gości ponosisz.

Na większości wesel zwyczajowo piwo i wino trafia na rachunek nowożeńców. Do tego menu można włączyć również alkohole. Jeśli pozwolisz gościom spożywać jakiekolwiek napoje na Twoją kartę, bądź pewien, że na rachunku pojawią się wysokogatunkowe whisky i rumy.

Kiedy chcesz poczęstować swoich gości niezależnie od finansów, daj im swobodę wyboru. Jeśli jednak chcecie utrzymać budżet weselny w ryzach, wiedzcie, że to zupełnie normalne, że za twarde trunki płaci każdy z gości.

COST

Możesz spotkać się z tym terminem na weselu, jeśli dana restauracja lub firma cateringowa nie zapewnia oferty alkoholowej, którą byś chciał. Mówiąc prościej, jeśli przyniesiecie własny alkohol na wesele, operator lokalu może obciążyć Was za spożywanie innych butelek niż te, które oferuje. Biorąc pod uwagę, że jest mało prawdopodobne, aby przynieść własne szkła, jak również, a personel będzie służyć swoje napoje do gości, jak również, to jest w skrócie rodzaj rekompensaty za pracę i utracone zyski ze sprzedaży własnego zakresu.

Cena korka jest bardzo różna w różnych lokalach. Waha się ona od 50 do 250 koron w zależności od miejsca i rodzaju alkoholu, który chcesz podać. Średnio jednak należy liczyć się z wydatkiem około 100 koron za butelkę, do której doliczana jest opłata korkowa. Jeśli więc przywieziecie na wesele własny alkohol, być może będziecie musieli za niego dodatkowo zapłacić.

JAK I GDZIE POSTAWIĆ ALKOHOL NA WESELU?

Być może pozornie proste pytanie. W końcu alkohol powinien znajdować się w barze. Ale nie zawsze musi to być na weselu. Każda zabawa weselna jest po prostu lepsza z alkoholem.

Każda panna młoda chce, aby jej ślub był piękny i niezapomniany. Nie ma znaczenia, czy zdecydujesz się na ślub w stylu boho, czy bardziej tradycyjny. Tak czy inaczej, chcesz, aby ślub wyglądał idealnie.

Rozmieszczenie alkoholi może zdecydowanie poprawić ogólną atmosferę, a jednocześnie jest to oryginalny sposób na wyznaczenie różnych stref, po których goście mogą się poruszać, gdzie mogą spokojnie porozmawiać i napić się drinka. Biorąc pod uwagę aktualne trendy ślubne, skupimy się głównie na mniej formalnych opcjach. Jakie są więc opcje?

CIRCLE

Taczka, taczka, wózek, wiadro. Jest wiele imion dla tego pomocnika, ale w końcu jest on zawsze taki sam. Mamy na myśli oczywiście taczkę ogrodową, która jest powszechnie stosowana w ogrodnictwie, a najczęściej do transportu materiałów. W przypadku dzieci może to być również środek transportu podnoszący poziom adrenaliny.

Jednak w przypadku wesela, może być również doskonałą dekoracją, która wprost zachęca do transportu alkoholu. Na przykład, można wypełnić go lodem i butelkami piwa. Pozostanie idealnie zimny i jednocześnie będzie dobrze wyglądał. Ale zapewne znajdzie się grupa gości, którzy przeniosą je gdzieś i będą pić stopniowo.

STARY KUBEK

Większa opcja, która również nie jest tak bardzo zagrożona przeniesieniem, więc większość gości nawet nie będzie miała okazji z niej skorzystać. Stare wanny są często wykorzystywane do uprawy roślin, przechowywania wody lub jako źródło wody dla zwierząt. Ale jeśli to możliwe, można również użyć go do napojów alkoholowych, których może pomieścić dużo. I tak, to będzie wyglądać świetnie.

STARY KUBEK

BECZKA MĘSKA

Chłopaki do siebie. Zobaczysz go na każdym weselu. Raz wcześniej, raz później, ale zawsze na końcu jest duża grupa mężczyzn, którzy stoją i piją razem, dyskutując o różnych rzeczach i świetnie się przy tym bawiąc. Możesz łatwo i prosto stworzyć dla nich takie miejsce, na przykład ze starej beczki po winie. Wystarczy dodać na nim talerz o większej średnicy, aby mogli lepiej odstawić swoje drinki i uzupełnić go np. cygarami lub whisky, a można być pewnym, że w ciągu kilkudziesięciu minut taki męski bar na weselu będzie w pełni obłożony.

BECZKA MĘSKA

BAR ŚPIEWAJĄCY

Jedną z najdoskonalszych opcji serwowania alkoholu na weselu jest wynajęcie jakiegoś mobilnego baru. Najczęściej są to bardzo atrakcyjne pojazdy przystosowane do przewozu alkoholu i serwowania go gościom w najwyższej jakości i z własnym chłodnictwem. Na wesela taki pojazd nadaje się idealnie i na pewno pamiętacie widok kultowych włoskich tricykli płynących z prosecco, czy jednego z pierwszych minibusów Volkswagena, które dzięki większym rozmiarom mogą zaoferować szerszy wybór napojów.

Mobilne bary są zazwyczaj obsadzone, więc będziesz pod doskonałą opieką. Jednak cena jest adekwatna do tego i może się okazać, że za napoje z takiego mobilnego baru trzeba będzie zapłacić dodatkową opłatę korkową.

NIESTANDARDOWE ETYKIETY NA WINO

Prawdopodobnie głównym napojem na każdym weselu jest wino. Nie ma większego znaczenia, czy Twoi goście wolą białe czy czerwone wino, ale na pewno zobaczysz ich z winem. Same kieliszki do wina są bardzo eleganckie, a ponieważ wszyscy goście będą ubrani odświętnie na wesele, można się spodziewać, że będą chcieli kieliszek, który wygląda dobrze w ich rękach, jak również. Ponadto, wino nie ma tak wysokiej zawartości alkoholu i może być dobrze łączone z wodą, dzięki czemu można ocenić, czy należy wypić jeszcze jeden kieliszek, czy nie.

PROPOZYCJA WSPÓLNA DLA ZAPROSZENIA

Aby utrzymać wesele w tym samym duchu, warto poprosić o etykiety na wino podczas tworzenia papeterii ślubnej. Głównym z nich są oczywiście zaproszenia ślubne, które większość par wysyła do gości w formie papierowej, choć zdecydowana większość gości weselnych wie o ślubie z wyprzedzeniem.

Więc jeśli chcesz mieć niestandardowe drukowane butelki wina, istnieją dwie drogi można podjąć. Tańszym rozwiązaniem jest z pewnością zlecenie specjalistycznej drukarni wydrukowania samych etykiet, które następnie nakleja się na wybrane przez siebie wina. Droższa opcja jest tam, gdzie zamówić butelki wina się z jakości sklepu monopolowego, ze zrozumieniem, że będą tworzyć etykiety dla Ciebie, a także umieścić je na butelkach. Tutaj będziesz miał kompletny serwis, ale być może będziesz musiał zapłacić trochę więcej za usługę.

WINO JAKO PREZENT DLA GOŚCI

Wino to także świetny prezent dla gości, czyli poczęstunek. Idealnym rozwiązaniem jest stworzenie niestandardowych etykiet na wino, na których goście weselni najczęściej będą umieszczać swoje imiona oraz datę ślubu. Kiedy później Twoi przyjaciele otworzą wino w domu, z pewnością będą pamiętać o Twoim weselu.

NIE ZAPOMNIJCIE O NAPOJACH BEZALKOHOLOWYCH

Na pewno nie da się przeżyć całego wesela na samych napojach alkoholowych, dlatego pamiętajcie, aby na Waszym weselu nie zabrakło napojów bezalkoholowych. Pamiętaj również o tych gościach, którzy albo w ogóle nie piją alkoholu, albo np. ciąża im na to nie pozwala. I, oczywiście, nie zapomnijcie o dzieciach. Na pewno będą chciały wziąć kilka łyków od swoich rodziców, ale alkoholu po prostu nie można im podawać. Alkohol na wesele musi być w towarzystwie bezalkoholowego!

WODA

Głównym napojem bezalkoholowym powinna być woda. Szczególnie jeśli masz letni ślub, pamiętaj, aby ustawić dzbanki z wodą i szklanki na każdy stół, przy którym usadzisz gości na przyjęcie. Naleją sobie drinka, a jeśli będą spragnieni, nie muszą czekać, aż ktoś ich obsłuży. Woda jest również doskonałym pomocnikiem pomiędzy daniami, dzięki czemu można przepłukać usta i cieszyć się smakiem każdego dania do maksimum.

DZBANKI LEMONIADY

Lemoniada jest zawsze szczególnie ceniona przez dzieci. Po prostu nie będą się tak bardzo cieszyć wodą. Może nie uda Ci się postawić dzbanków z lemoniadą na każdym stole, ale możesz mieć jedno miejsce, w którym będą one dostępne. Najlepiej napełnić je lodowatą wodą i wrzucić do nich np. cytrynę, miętę lub mieszankę jagód. Nie będą one tak pełne cukru, ale będą miały słodki smak. Zobaczysz, że znikną one dość szybko.

DZBANKI LEMONIADY

WINO BEZALKOHOLOWE, PIWO I WINO MUSUJĄCE

Wisienką na torcie. Bezalkoholowe wersje napojów alkoholowych. Piwo bezalkoholowe jest już prawie wszystkim znane, dlatego wymieniamy je w drugiej kolejności. Ale jeśli wiesz, że na weselu będzie kilka kobiet w ciąży, prawdopodobnie pokochają Cię, jeśli zamówisz dla nich butelkę wina bezalkoholowego lub musującego. W ten sposób będą mogli rozkoszować się smakiem, który kochają, bez narażania swojego zdrowia i, co najważniejsze, bez żalu. Może to drobiazgi, ale to właśnie one najbardziej zapadną w pamięć Twoim gościom.